Még akkor is, ha soha nem teszünk erőfeszítést, hogy emlékezzünk arra a bizonyos napra, akkor is egyszerűen lecsapnak ránk az emlékek és az érzések. Egy múltbéli traumatikus esemény dátuma akár évekkel később is felidézhet érzéseket vagy szorongást. Az évfordulós hatás olyan zavaró érzések, gondolatok, emlékek összessége, amelyek egy traumatikus esemény évfordulóján vagy annak környékén jelentkezhetnek. Ezek az „évfordulós reakciók” felzaklathatnak minket, vagy akár intenzívebb tüneteket is okozhatnak. Egy szeretett személy halálát gyászolni nehéz, és a halál évfordulójának feldolgozása minden évben újabb szorongással és szomorúsággal járhat. Ez a gyógyulási folyamat természetes része. Nem számít, hány év telt el, egy gyász évforduló erőteljes emlékeket idézhet fel, és traumát vagy évfordulós reakciót válthat ki. Mi is ez pontosan és hogyan tudunk megbirkózni vele?
Van, hogy több ezer km választ el minket egymástól, mégis függői vagyunk a másiknak. A hiányérzet felemészt, a napokat pedig számoljuk a következő pillanatig amikor végre egymás karjaiba eshetünk. Keserédes élethelyzet egy távkapcsolat, ám a lelkek összefonódása még erősebb is lehet, ahogy az együtt töltött idő megbecsülése és a hiányérzet is. A kapcsolatokban kevés olyan téma van, amelyről olyan széles körben beszélnek, és amelyet olyan mélyen félreértenek, mint a távkapcsolatok. Gyakran mítoszok és tévhitek övezik ezeket a kapcsolatokat, és gyakran eleve tarthatatlannak vagy kudarcra ítéltnek tartják őket. A távkapcsolatok jelentős hatással lehetnek a mentális egészségünkre, mind pozitív, mind negatív értelemben. A hatások sokrétűek, és olyan szempontokat foglalnak magukban, mint az érzelmi jólét és a stressz szintje, a bizalom, a kommunikáció és a fizikai intimitás. Fenntartható-e egy távkapcsolat és milyen hatással van mentális egészségünkre?
A szerelem lesz a halálunk, mert mi magunk voltunk azok, aki fegyvert fogtunk önmagunkra, ujjunkkal a ravaszon. A szerelem lesz a halálunk, mert már közben is büntettük magunkat, mert elhittük magunknak azt a hazugságot, hogy eredendően nem vagyunk szerethetőek. A szerelem lesz a halálunk, mert könnyebb a megszokott világban élni, ahol a szeretetért megváltozunk, mint belépni abba a világba, ahol az emberek önmagunkért szeretnek. És most vége… Elment és itt maradtunk önmagunkkal, nélküle. Hogyan lehet túljutni egy szakításon? Hogyan vigasztalódhatunk, miközben aki meg tudna vigasztalni minket, az ugyanaz a személy, aki miatt a poklot járjuk meg itt a Földön?
Ha az az “esetlen lány” fel tudja kelteni annak a “menő srácnak” a figyelmét, ha az a “stréber” srác olyan kedves, hogy felfigyel rá az a “rendkívüli nő”.. akkor biztos, hogy bármelyikünk számára megvan a lehetőség, hogy egy csodálatos szerelmi történetet éljünk át. Legalábbis a romantikus filmek ezt üzenik nekünk újra és újra. Ki ne szeretné a Happy Endet? A pillanatot, amikor minden gondot magunk mögött hagyunk, két ember egymásra talál, vagy végre megadják magukat egymásnak. Az agyunk is ezt teszi. Megadja magát. A hangulatunk javul és a stressz hormonjaink ellazulnak. Ha lefekvés előtt megnézünk egy romantikus vígjátékot, még az álmatlanságot is elkerülhetjük.
Eljön az életünkben az a pont, amikor a szerelemről csupán annyi jut eszünkbe, mint Charles Dickens Ebenezer Scrooge-ának a Karácsonyról: Humbug! Hinni néha nagyon nehéz, olykor minden reményünk és vele együtt a hitünk tovaszáll. A hit a szerelemben, a boldog befejezésben, az élet értelmében, az eleve elrendelésben, az univerzumban vagy abban, hogy minden jóra fordul. Mi történik, amikor minden hitünk elvész és úgy érezzük, minden értelmetlen, a reggeli ébredés, a napok múlása, a puszta létezés?! Talán nem mindenkinek jár a Happy End?!
“Pillanatok, amelyek oly nagyok, mint az évek…” ez a kifejezés azokra az időbeli pillanatokra vonatkozik, amelyek olyan erősek és élénkek, hogy egész életünkben velünk maradnak. Ezek a pillanatok érzelmileg erősen ható élményeket jelentenek. Célt és örömöt adnak az életünknek, és még jóval azután is hasznunkra válnak, hogy megtörténtek, hozzájárulva általános jólétünkhöz, ellenálló képességünkhöz és végtelen örömöt nyújthatnak. Azok az emberek, akik a pozitív emlékeket aktívan felidézik, általában jobban élvezik az életet. A jólétünket jelentősen befolyásolják a boldog emlékek. A korábbi élmények, körülmények és emberek szívélyes felidézésének képessége akkor is örömet és vigaszt hozhat, amikor a legkevésbé számítunk rá.
Mindenki álmodik, de másnap nem mindig emlékszünk az álmainkra. Talán éppen megfoghatatlanságuk miatt érdekelték az álmok az embereket a történelem során. Az ősi kultúrákban úgy gondolták, hogy az álmok az istenek üzeneteit tartalmazzák. A 20. század elején egyesek azt az elképzelést terjesztették elő, hogy az álmok a tudatalatti szimbolikus üzeneteit tartalmazzák. Álmainkban bármit tehetünk, akárhova elmehetünk, mindent láthatunk és hallhatunk és milyen jó lenne, ha mi irányíthatnánk minden álmunkat. Olyan érdekes, hogy minden éjjel a valóságból egy másik világba repülünk akarva-akaratlan. Egy olyan világba, amit nem is igazán értünk, hiszen az álmok eredete is megmagyarázhatatlan. Emlékekből táplálkozik, félelmeket tár elénk, éber álmokat varázsol a szemünk elé, olyan dolgokat, amiket szeretnénk valósággá váltani és olyanokat, amiket véletlenül sem. Mégis miről mesélnek nekünk az álmaink és mi az, ami befolyásolja, hogy mit is látunk és egyáltalán miért álmodunk?
Más emberek vagyunk, amikor utazunk. Az utazás lehetőséget ad arra, hogy egy kis időre más emberré váljunk, egyes kutatók szerint az utazás azt is megváltoztatja, hogy kik is leszünk hazatérve. Tanulmányok szerint az utazók például kreatívabbak, nyitottabbak és bizalomteljesebbek lesznek. Amikor valami újszerű és összetett dologban veszünk részt, az agyunk virágzik. Az utazás megzavarja a rutinszerű viselkedést, és arra kényszerít, hogy folyamatosan alkalmazkodjunk a kevésbé ismert környezethez. Amikor kilépünk a mindennapi rutinból, kihívások elé állítjuk magunkat, ami jótékony hatással van az agy egészségére. Amikor új helyre megyünk, a szokásaink átmenetileg megszakadnak, az utazás tanulsága pedig javíthatja az életünket. Nézzük meg, hogy pontosan hogyan!
Az emberi kapcsolatok az életünk fontos részei, hiszen azok meghatározzák, hogyan kötődünk másokhoz és hogyan alakulnak kapcsolataink. Az egyik jelentős tényező, ami befolyásolja ezeket a kapcsolatokat, a kötődési stílusunk. Ezek közül most a szorongásos kötődést emeljük ki, ami egy olyan jelenség, amely számos ember életét érinti és jelentős hatással lehet az érzelmi jólétre és a társas kapcsolatokra. Igazán megnehezítheti a mindennapjainkat ez a típusú kötődés, hiszen komoly stresszt és szorongást okozhat, leküzdése pedig nem olyan egyszerű, hiszen át kell írnunk a bennünk lévő kódokat. De hogyan ismerhetjük fel és mit tehetünk ellene?
Nyugalom van, felhőtlen boldogság vesz minket körül és úgy érezzük, nem is lehetne jobb az életünk, aztán egyszer csak történik valami, ami felkavar mindent és az esti csillagos égbolt helyén hatalmas, sötét felhőket vélünk felfedezni a legváratlanabb pillanatban. Jó esetben 2024 egy fantasztikus év lesz, ahol minden úgy alakul, ahogy szeretnénk és ebben hinnünk kell, hiszen gondolatainkkal könnyedén szabotálhatjuk önmagunkat és saját boldogságunk útjába állhatunk. Lehetséges, hogy az év máris egy kételyekbe forduló forgószélként tör ránk, felkap minket, mi pedig keressük, hogyan csitíthatjuk el ezt a kezdődő vihart és térhetünk vissza boldogságunk tengeréhez és szélcsendjéhez. De mi a helyzet akkor, ha megbénít a félelem és úgy érezzük, hogy nincs hatalmunk gondolataink és érzéseink felett?










