Van, hogy több ezer km választ el minket egymástól, mégis függői vagyunk a másiknak. A hiányérzet felemészt, a napokat pedig számoljuk a következő pillanatig amikor végre egymás karjaiba eshetünk. Keserédes élethelyzet egy távkapcsolat, ám a lelkek összefonódása még erősebb is lehet, ahogy az együtt töltött idő megbecsülése és a hiányérzet is. A kapcsolatokban kevés olyan téma van, amelyről olyan széles körben beszélnek, és amelyet olyan mélyen félreértenek, mint a távkapcsolatok. Gyakran mítoszok és tévhitek övezik ezeket a kapcsolatokat, és gyakran eleve tarthatatlannak vagy kudarcra ítéltnek tartják őket. A távkapcsolatok jelentős hatással lehetnek a mentális egészségünkre, mind pozitív, mind negatív értelemben. A hatások sokrétűek, és olyan szempontokat foglalnak magukban, mint az érzelmi jólét és a stressz szintje, a bizalom, a kommunikáció és a fizikai intimitás. Fenntartható-e egy távkapcsolat és milyen hatással van mentális egészségünkre?
Túl a határokon
A távkapcsolatokban az intimitás más formát ölt. Túlmutat a fizikai szinten, és átnyúlik az érzelmi és intellektuális szintre. Ez megtalálható a közös csendben egy videóhívás során, a közös filmnézés szinkronjában, miközben mérföldekre vagyunk egymástól, vagy a következő találkozásra való várakozásában. Sőt, a fizikai intimitás hiánya a távkapcsolatokban az érzelmi intimitás fokozott érzését is eredményezheti. A beszélgetések gyakran mélyebbre merülnek, a kapcsolatok erősebbé válnak. A távkapcsolatok egyedülálló érzelmi és pszichológiai élményt jelentenek. Egyszerre jelenthetnek kihívást, jutalmat és átalakulást. Az emberi kapcsolatokban a távkapcsolatok egyedülálló szövevényt képviselnek. Különösen a távkapcsolatok pszichológiai tapasztalatai az érzelmek, és a neurokémia összetett összjátékát jelentik. Intenzív vágyakozás, mélységes kapcsolat és a kihívások egyedülálló sora jellemzi őket. Ezek a tapasztalatok azonban nem csupán a távolság elviseléséről szólnak; hanem az utazás elfogadásáról, a magasságok kiéléséről és a mélypontok átvészeléséről. A távkapcsolatokról szóló beszámolókat gyakran negatívan festik le. A fizikai intimitás, amelyet gyakran a romantikus kapcsolatok sarokkövének tartanak, egyedülálló kihívást jelent a távkapcsolatokban. A rendszeres fizikai kontaktus – a gyengéd érintés, a meleg ölelés, a közös nevetés – hiánya ijesztő valóság lehet. Ez a hiány azonban nem jelent űrt. Ehelyett lehetőséget kínál az intimitás és a kapcsolat újradefiniálására. A távolság a távkapcsolatban élő két ember között bizonytalanságot szülhet, ami negatív gondolatokhoz és a kapcsolat jövőjével kapcsolatos pesszimista kilátásokhoz vezethet.A távkapcsolatban élő párokat gyakran erősebb kötelék fűzi össze az állandó várakozás és az újraegyesülés tervezése miatt. A bizonytalanság ebben az esetben az erősebb érzelmi kapcsolatok katalizátoraként szolgálhat.
Minden kapcsolat központi eleme
A bizalom hiánya, az elkötelezettség hiánya és a negatív gondolkodásmód mind megölhet egy távkapcsolatot. Ezek a tényezők minden kapcsolatban szerepet játszanak, de a távolság igazán próbára teszi őket. Ha meg tudjuk őrizni a partnerünkbe vetett bizalmat, teljes mértékben elkötelezzük magunkat, és pozitív gondolkodásmóddal rendelkezünk, együtt maradunk! Az első számú ok, amiért sokan azt feltételezik, hogy a távkapcsolatok kudarcot vallanak, a bizalom hiánya. Ha nem látjuk olyan gyakran a partnerünket, nem lehetünk olyan biztosak benne, hogy hűséges, igaz? Az elménk “ki akarja tölteni az üres helyeket”, amikor nem tudjuk, mit csinál a partnerünk, hol van, vagy kivel van. Megpróbálva megvédeni magunkat attól, hogy megbántódjunk, az agyunk hajlamos minden negatívumot kiemelni, hogy felkészítsen minket a legrosszabbra. Ha a világot pozitív helynek látjuk, akkor minden eredmény is pozitív lesz. Ez vonatkozik a kapcsolatokra, a karrier lehetőségekre, az egészségre, amit csak akarsz! Tehát ahelyett, hogy a napokat számolnánk, amióta külön vagyunk, számoljuk vissza, hány nap van még hátra, amíg újra találkozunk. Nézzük a dolgokat a jó oldalukról. A pozitív gondolkodásmód stressz mentessé tesz, és lehetővé teszi, hogy élvezzük a kapcsolatot, valamint jobban teljesítsünk az élet más területein.
A kulcs a kommunikáció
A hatékony kommunikáció létfontosságú a távkapcsolatokban. Ha rendszeresen tervezünk időpontokat a felzárkózásra és a tapasztalatok megosztására, akkor mindkét fél biztonságban érezheti magát. A mai világban sokkal könnyebb dolgunk van a távkapcsolatok tekintetében, hiszen mindenki kezében ott van az okostelefon, tablet vagy laptop, így akár folyamatosan kapcsolatban lehetünk egymással. Az üzengetés, telefonálás segíti a távkapcsolatokat azáltal, hogy tartjuk a kapcsolatot. Fontos azonban, hogy ne hagyatkozzunk kizárólag az sms-ekre, mivel azok nem helyettesítik a másik személy hangjának és hangszínének hallását telefonon, vagy a testbeszédének olvasását videó híváson keresztül.
Érzelmi jólét és stressz
A távkapcsolatban élés megnövekedett stressz szinthez vezethet, több egyéni és párkapcsolati stresszt élhetünk át, mint a közeli kapcsolatban élők. Ez a stressz a partnertől való fizikai, mentális és érzelmi távolságnak tulajdonítható, ami a “boldogsághormonok”, például a dopamin és a szerotonin termelésének hiányához vezethet. A dopamin az élvezetekkel és a jutalmakkal van kapcsolatban, míg a szerotonin a hangulat szabályozásban, az alvásban és a szexuális vágyban játszik kulcsszerepet. Ezeknek a hormonoknak a hiánya olyan tünetekhez vezethet, mint a figyelmetlenség, a motiváció hiánya, alvászavarok, szorongás és hangulati ingadozások.
Ha tehát úgy hozza az élet, hogy, távkapcsolatba kerülünk párunkkal, vagy eleve így indul a kapcsolat, ne ijedjünk meg, nincs olyan, hogy eredendően halálra van ítélve egy kapcsolat. Kellő odafigyeléssel, igaz szeretettel, megfelelő kommunikációval sikeresek lehetünk egy távkapcsolatban is, ha nem engedünk teret szorongásainknak és nem szabotáljuk mi magunk a kapcsolatunkat. Szorongásaink, félelmeink leküzdéséhez érdemes lehet szakértő segítségét kérni, hogy önmagunk legjobb változatává válhassunk.