Barbie: irreális eszmény és feminista ikon

2023 eddigi kasszasiker filmje a Barbie megjelenése óta az interneten szinte felrobbant, nők tucatjai öltenek rózsaszínt és nosztalgikus hangulatban vonulnak mozikba, hogy részesei lehessenek a Barbie-láznak. A Margot Robbie és Ryan Gosling főszereplésével készült film azt vizsgálja, mi történik, amikor a műanyag baba és globális ikon, Barbie egzisztenciális válságba kerül, és el kell hagynia Barbie Landet. A Barbie-film körüli izgalom nemcsak a színészeknek köszönhető, hanem magával, a Barbie-val kapcsolatos vitákból is fakad. A Barbie, mint minden őrülten népszerű fogyasztási cikk, egyszerre képes bebetonozni a kulturális ideálokat és tükrözni azok változásait. A Barbie baba azonban gyerekeknek, nem pedig felnőtt fogyasztóknak készült. Míg néhány szabvány segíthet a fiatal lányoknak, sok minden árthat nekik, így a legkárosabb következmény a Barbie által megerősített testi elvárásokból fakad.

A Barbie jelenség 

A Ruth Handler, a Mattel. által készített műanyag babát nagy kritikák érték megjelenése után. A feministák és a konzervatívok egyaránt ellenszenvvel fogadták túlszexualizált és irreális teste miatt. Idővel Barbie több változata is kialakult, hogy ellensúlyozza ezeket az ellenvetéseket. A Barbie-film eléggé rózsaszín jelenség, a nyitóhétvégén 337 millió dollárt hozott világszerte – ez rekordot jelent egy női rendező által készített film esetében. Greta Gerwig rendezőnő filmje az ikonikus baba örökségét vizsgálja, amelyet feminista ikonként állítottak be, de kritizálták is, hogy passzív szexuális tárgyként funkcionál. A film a Mattel azon törekvését tükrözi, hogy a baba jobban hasonlítson a vele játszó lányokra: a film arról a küzdelemről szól, hogy hiteles önmagunk legyünk egy ellentmondásos és gyakran erősen nemi elvárásoktól terhelt világban. 2015 óta Barbie gyártója, a Mattel olyan babákat adott ki, amelyeknek nagymértékben csuklós ízületei vannak, és aktív pózokba helyezhetők, feltehetően ezáltal inkább tűnnek élőnek és kevésbé tárgyaknak. Majd 2016-ban a Mattel változatosabbá tette ikonikus babájának testformáit, ma már lehet kapni többek között “gömbölyded” orvos Barbie-t, amely lapos cipőt visel.

Barbie tudatalatti hatása 

A Barbie évtizedek óta a nők társadalmi normájaként tartja fenn a soványságot – olyannyira, hogy a babát már régóta vádolják a lányok és nők önbecsülésének romlásáért. A három és nyolc év közötti lányok, akiknek az “eredeti Barbie-t” adták, alacsonyabb önbecsüléssel és több testképzavarral rendelkeztek, mint azok a lányok, akiknek egyáltalán nem volt Barbie-juk. Bár az ilyen elvárások idővel elhalványulhatnak, amikor a lányok nővé válnak, és rájönnek, hogy a Barbie teste teljesen irreális és elérhetetlen bárki számára, ezek a normák gyakran észrevétlenül megmaradnak. Ha ezeket a konkrét szeleteket nézzük, akkor látunk némi bizonyítékot arra, hogy a Barbie vagy más, a Barbie-hoz hasonló, vékony típusú babáknak való kitettség hatással van a fiatal lányok testképpel kapcsolatos tapasztalataira. Például alacsonyabb testértékelést és nagyobb mértékű vékony-ideál internalizálást látunk. A súlybeli előítéletek már nagyon fiatal korban berögzülnek. A kutatások egy része 3 és 10 év közötti lányokat vizsgált, akiknek különböző testméretű babákat mutattak be, köztük egy nagyobb testalkatú Barbie-szerű babát vagy az újabb generációs, “gömbölyded” Barbie-t, ellemzően a nagyobb testalkatú babának vagy a gömbölyded Barbie-nak inkább negatív tulajdonságokat tulajdonítottak.

Egzisztenciális válság a “tökéletesség” küszöbén

Az egyik legérdekesebb Barbie-val kapcsolatban, az a nők Barbie-hoz fűződő viszonyának alakulása. A fejlődéslélektan ugyanezen tanulmánya szerint az idősebb korosztályba tartozó lányok sokszor inkább kínozzák Barbie-t, mintsem játszanak vele. Ilyen agresszió például Barbie falhoz ütése, lefejezése és elégetése “humoros” és “lázadó” módon. Néha ez a düh eloszlik, és Barbie rég elfelejtődik, máskor Barbie visszanyeri pozícióját, mint szexuálisan előremutató divat bálvány, ám a filmben Barbie Land azt sugallja, hogy a cellulit hiánya nem teszi kielégítővé vagy sikeressé Barbie életét. Az, hogy tökéletes testben él egy tökéletes világban, nem jelenti azt, hogy tökéletes az élete, vagy tökéletesen boldog, hiszen mi másért kerülne “egzisztenciális válságba” a “tökéletesség” mintaképe? Abból a hatalmas médiavisszhangból, ami a Barbie-lázat övezi azt mindenképp eltehetjük magunknak tanulságként, hogy a tökéletesnek ható külső és élet nem elegendő a valódi boldogsághoz. Amennyiben testképzavartól szenvedsz, vagy önbizalomhiányod van, vedd fel velem a kapcsolatot és győzzük le együtt belső démonjaidat.